Loading color scheme

VI пермакультурна зустріч “Фермерство за підтримки громад - пряма співпраця та взаємопідтримка виробників і споживачів”

Організатори

 Партнери заходу

   

Фермерська конференція, пермакультурна зустріч та ярмарок "Сільське господарство за підтримки громад (солідарне фермерство) - пряма співпраця та взаємопідтримка фермерів та споживачів"


27-28 лютого 2021, безкоштовна онлайн відеоконференція

Event page in English “Kick-off CSA farm conference in Ukraine”

Реєстрація Тема Програма Доповідачі 

Учасники Новини Про проєкт Контакти

Запрошуємо взяти участь у щорічній конференції та зустрічі громадської спілки “Пермакультура в Україні”:

 • фермерів, що практикують екологічне сімейне фермерство;
 • свідомих споживачів, яких цікавлять питання продовольчої безпеки;
 • органи місцевої влади, зацікавлені у сприянні розвитку місцевої економіки;
 • науковців, що досліджують екологічні та регіональні продовольчі системи;
 • громадськість, зацікавлену у пермакультурі, екології та здоровому способі життя.

Основною темою цьогорічного заходу стане солідарне фермерство, або сільське господарство за підтримки громад. Це партнерство між фермерами та споживачами, які поділяють між собою ризики та вигоди сільського господарства. Ця сучасна модель сільського господарства, що базується на традиційних зв’язках між містом та селом, активно поширюється в світі та Європі. Прямий зв’язок фермера та містянина довів свої переваги для обох сторін під час пандемії КОВІД-19, коли інтерес до солідарного фермерства у світі зріс вдвічі.

Солідарне фермерство має численні переваги

10 переваг для фермерів та сільської громади

 1. Гарантований ринок збуту, мало чутливий до локдаунів та коливань цін. Невпинна позитивна динаміка росту солідарного фермерства у світі та Європі.
 2. Безвідсоткова інвестиція від споживачів на початку сезону, зниження залежності від банківських кредитів та корпоративного контролю загалом.
 3. Справедлива ціна за продукцію (зокрема завдяки виключенню посередників та витрат на сертифікацію продукції).
 4. Збільшення соціальної захищеності, здорове середовища на екологічній фермі для фермерів та їх родин, інформаційно насичене та цікаве життя у великій спільноті однодумців. Привабливе середовище для молоді та відродження сільської культури.
 5. Можливість приділяти більше часу вирощуванню продукції і менше - пошуку ринків збуту та фінансів.
 6. Заохочення до впровадження інновацій в екологічному сільському господарстві завдяки довірчим стосункам та підтримці клієнтів (в солідарному фермерстві всі сторони є рівноправними партнерами) та завдяки розподілу ризиків.
 7. Заохочення до виробництва розмаїтої продукції, що полегшує ведення сівозмін, сприяє створенню більшої кількості робочих місць, розбудові інфрастуктури переробки продукції та допомагає підтримувати родючість ґрунту (зокрема завдяки поєднанню рослинництва і тваринництва). 
 8. Середовище для диверсифікації бізнесу завдяки зеленому туризму та освітній діяльності.
 9. Виконання численних соціальних місій: розвиток місцевої громади, підтримка малозахищених груп, зменшення негативного екологічного впливу харчових систем.
 10. Допомога споживачів у виконанні сезонних робіт, зборі врожаю, плануванні логістики продажів, заборі та розвозці продукції.

10 переваг для споживачів та міської громади

 1. Отримання розмаїття сезонної екологічної продукції за преміальною ціною (ціна зменшується на суму витрат, що зазвичай закладаються на перевезення (завдяки місцевому виробництву), на прибуток трейдерів та магазинів (відсутність посередників), на сертифікацію (завдяки довірчим відносинам між сторонами), в певних моделях - заощадженню на оподаткуванні). Можливість зниження ціни для малозабезпечених споживачів.
 2. Завжди свіжа та максимально смачна і поживна продукція, що, завдяки місцевому виробництву, збирається стиглою (для тривалого зберігання та перевезення часто збирають нестиглі овочі та фрукти, обирають види та сорти з тривалим терміном зберігання, обробляють продукцію хімікатами для запобігання псуванню та штучного дозрівання).
 3. Перевага сезонній продукції знижує негативний екологічний вплив сільського господарства та підвищує загальне розмаїття їжі та якість харчування. Етичне тваринництво за спільною домовленістю.
 4. Підтримка екологічного та сімейного фермерства сприяє розвитку села та покращенню умов життя для фермерів.
 5. Поставки продукції мало залежать від локдаунів та інших соціальних та економічних катастроф.
 6. Заощадження часу на закупівлю їжі. В деяких моделях - можливість доставки додому у зручний час. Зменшення потреби перебувати у людних місцях для закупівлі провіанту.
 7. Різноманітні можливості навчання: від приготування різноманітних страв до ведення екологічного сільського господарства.
 8. Можливості для зеленого туризму, активного відпочинку, відновлення зв’язку із природою та з виробництвом їжі для дорослих та дітей
 9. Зменшення пакування їжі, її вуглецевого сліду, можливість переробки міських харчових відходів.
 10. Середовище однодумців для радісного, активного життя та впровадження спільних проєктів. Формування конструктивних взаємин із сусідами.

З вами ділитимуться досвідом фермери Німеччини, Угорщини, Польщі, Словаччини та Чехії (див. доповідачі). Обговоримо з практиками різноманітні аспекти солідарного фермерства, їх застосування до українських реалій, вітчизняні ініціативи прямої співпраці між фермерами та споживачами та сформуємо регіональні групи для впровадження таких ініціатив в Україні (див. учасники). На пермакультурній зустрічі ви дізнаєтесь про проєкти пермакультурної спілки, зокрема досягнення мережі навчально-демонстраційних центрів пермакультури, познайомитесь з передовими вітчизняними агроінноваціями у екологічному фермерстві, поспілкуєтесь з практикуючими пермакультурними дизайнерами. Вечірні години після конференції та пермакультурної зустрічі будуть присвячені представленню вітчизняних виробників екологічної продукції. 

Участь та реєстрація

Наша мета - зробити наші події доступними для всіх бажаючих. Ви можете взяти участь в події безкоштовно.

Але ми будемо вдячні, якщо ви сплатите зручний для вас реєстраційний внесок у в розмірі 200-500 грн за доступ до цієї онлайн події, яка включатиме записи всіх секцій, участь в обговореннях, можливість взяти участь у незвичайному онлайн ярмарку.

Ви можете зареєструватися на наші події як:

Учасник - ви матимете доступ до онлайн зустрічі, зможете слухати доповіді, ставити запитання лекторам та брати участь в обговоренні.

Доповідач - ви зможете поділитися своїм досвідом з аудиторією, почути зворотній зв’язок про ваші напрацювання, долучити людей до ваших проектів

Виробник продукції - формат онлайн ярмарку буде узгоджено з виробниками окремо. Обіцяємо, це буде цікаво.

Реєстраційна форма

Проєкт та партнери

Конференція відбувається за підтримки Michael Succow Foundation, Німецько-української співпраці в галузі органічного сільського господарства та у співпраці з Пермакультурним партнерством Вишеградських країн та України.

В рамках цих програм також буде:

 1. Перекладено на українську мову Європейський посібник із солідарного фермерства (читати переклад; див. також версії англійською, буклет російською "Стань частью CSA!" та наукову доповідь українською “Солідарна відповідальність виробників і споживачів у сільському господарстві”).
 2. Сформовано рекомендації щодо полікультурного вирощування овочів та листової зелені на основі опитування фермерів, що практикують солідарне фермерство та огляду наукової та професійної літератури. Запрошуємо фермерів, дослідників та сільгоспекспертів (дизайнерів) взяти участь у опитуванні. Слідкуйте за новинами на сторінці проєкту у фейсбук.
 3. Надано рекомендації владі шодо сприяння розвитку солідарного фермерства та місцевих харчових систем.

Контакти

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

096 947 1612 Павло Арданов

099 541 2778 Ірина Казакова

Новини

Слідкуйте за новинами на сторінці заходу у фейсбук та запрошуйте друзів!

Формат та розклад

Субота 27 лютого -Фермерська конференція “Започаткування солідарного фермерства в Україні”

Організація солідарного фермерства - переваги методу, започаткування проєкту, побудова мережі клієнтів та фермерів у різних моделях, планування та логістика.

Економіка солідарного фермерства - (різні моделі контактів та обліку, кредитування, державні, грантові інвестиції та спільнокошт.

Регулювання солідарного фермерства - вибір організаційної моделі (кооператив, громадсье об’єднання, благодійна організація, неформальне об’єднання), оподаткування, нормативи щодо харчової безпеки, сертифікація.

Багатовимірність солідарного фермерства - формування справедливої ціни та підтримка малозабезпечених, мінімальне пакування та переробка міських харчових відходів, відновлення біорозмаїття та боротьба за змінами клімату тощо.

Агроекологія солідарного фермерства (обговорення у мінігрупах): 1. Городництво; 2. Садівництво; 3. Тваринництво.

Неділя 28 лютого - Пермакультурна зустріч

Українські проекти прямої співпраці між фермером та споживачем. Неможливо і не потрібно переймати досвід інших країн без врахування українських реалій. Запрошуємо містян і фермерів разом помріяти і напрацювати ефективні для обох сторін моделі в Україні на основі отриманих у попередній день фермерської конференції. Як нам збільшити локалізацію виробництва продукції? Як зміцнити довіру від міськими та сільськими територіями? Як спростити доступ до продуктів харчування? Місцеві проблеми найефективніше вирішуються за допомогою контекстних та локалізованих рішень. Пандемія показала, як децентралізована система харчування може бути більш рухливою та еластичною, ніж централізована. Запрошуємо до участи пердставників ОТГ, місцевих рад, фермерів, представників ОСББ, активних громадян та засновників соціальних ініціатив.

Традиційні українські сільськогосподарські практики - чи можемо ми зосередитись на традиційній мудрості та практиках вирощування продуктів харчування наших предків, щоб спрямувати себе на здоровіші, стійкіші та більш культурно та духовно пов’язані системи харчування? Різні підходи сталого землеробства показують, що саме минуле є ключем до побудови більш регенеративних систем харчування. Вирощування традиційних українських продуктів і вирощування за традиційними технологіями, відновлені традиційні українські рецепти - те, що може наблизити нас до природовідповідного господарювання та харчування.

Сучасні пермакультурні технології. Технологія - це підсилювач, енергія яка може використовуватися як для розширення можливостей, так і для занепаду людських спільнот. Нові технології можуть впроваджуватися без достатнього розуміння про їх довгострокові наслідки - особливо для майбутніх поколінь. Якби ми могли розробити технологію, яка не шкодить довкіллю, яка допомагає людям процвітати? Як найважливіші галузі у світі, надзвичайно важливо, щоб харчова та сільськогосподарська галузі використовували сучасні технології, враховуючи її вплив на суспільство та навколишнє середовище.

Посиденьки над дизайном - Якщо ви досвідчений дизайнер пермакультури і можете поділитися прикладом своєї роботи, або ви лише починаєте робити перші кроки і шукаєте відгуки про свою роботу, або ви затятий дизайнер, який шукає нові ідеї для себе і своїх проектів? Тоді ця секція для вас! Зареєструйтесь, щоб поділитися власним дизайном, навчитися у інших та відпочити з однодумцями! 

Формування регіональних ініціатив солідарного фермерства в Україні (робота в мінігрупах): 1. Київ; 2. Харків; 3. Львів; ... Інші регіональні групи, що наберуть велику кількість учасників."

Субота 27 лютого та неділя 28 лютого - ярмарок екологічної продукції

Онлайн-ярмарок дозволить виробникам презентувати свої господарства, технології, продукцію, та вже залучити зацікавлених до фермерства за підтримки громади.

Доповідачі

 

Українські учасники, закордонні учасники та розклад

Чому саме ця тема?

2020 рік показав, як може змінитися світ, і всі звичні схеми взаємодії у ньому. Обмеження зборів, зустрічей, обмеження пересування та викликані ними складні ситуації вкотре нагадують, наскільки їжа життєво важлива для людського досвіду, адже вона має силу об’єднувати людей та культури та цілі держави. Крім того їжа, її вирощування можуть або сприяти здоров’ю людей та планети, або викликати хвороби та руйнувати природні екосистеми. Найближчим часом, через пандемію COVID-19, вчені прогнозують посилення тих викликів, які ми маємо зараз - низька якість продукції в супермаркетах через задовгі ланцюги постачання та намагання зберегти “зовнішній вигляд” товарів, зростаючі наслідки зміни клімату - втрати врожаю, посилення кількості обробок хімічними препаратами, складність визначити попит, утримати збут тощо. У таких умовах важко вірити у спільне здорове майбутнє як власникам особистих селянських господарств і малим фермерам, так і містянам, які турбуються про здоров’я своє і їх родин. 

Проте, чи можемо ми звинувачувати, що система харчування в Україні порушена чи зруйнована, адже вона працює саме таке, як це і було задумано: агрохолдинги - трейдери - оптові продавці - роздрібні продавці або супермаркети. Споживач не застрахований від раптового підняття цін, як то було з лимонами та імбирем навесні цього року, а фермеру часто не вистачає гарантованого ринку збуту для вирощеної продукції. Хоча, саме зараз, як ніколи раніше, нам потрібні системи харчування, доступні для всіх, і які зможуть, крім просто продуктів, надати споживачам впевненість у якості, у ціні, людське спілкування і залученість до процесу. 

У світовій спільноті досить ефективними є різні моделі CSA (community supported agriculture) або фермерства за підтримки громад. Розказати про ці моделі та залучити до них українських фермерів та містян - є метою зимових подій 2021 року.