Loading color scheme

Зелена дорога екопоселень

 

“Зелена дорога екопоселень” це проєкт двох громадських організацій, ГO “Глобальна мережа екопоселень” і ГС “Пермакультура в Україні”, який розпочався вже на другий день повномасштабного вторгнення, 25 лютого 2022 р. Ці організації об’єднали зусилля, мобілізували свої мережі (екопоселень і пермакультурних центрів) і створили мапу локацій в сільській місцевості, що готові приймати людей, які шукають короткострокового чи довгострокового прихистку. В партнерстві з організацією Global Ecovillage Network Europe ми створили також мапу європейських еко-спільнот, що готові приймати українських біженців.

МАПА

Вже за місяць мапа налічувала 70 локацій в Україні і 300 в Західній Європі. 

З початку проєкту по сьогодні близько 3000 людей пройшли через наші локації. На початку багато з них залишалися лише якийсь час, прямуючи до західного кордону - саме так з’явилася назва “Зелена дорога”.

Восени 2022 року налічувалося близько 600 вимушено переміщених осіб, які вирішили залишитись в екопоселеннях на зиму. Восени 2023 року є близько 300 людей, які все ще проживають в наших локаціях. Ці люди збираються залишитися принаймні до кінця війни, а частина з них вже стала новими членами спільнот.

У проєкта “Зелена дорога екопоселень” було декілька стадій:

Перша - термінова підтримка. Людям, які часто приїжджали лише з однією сумкою, потрібно було все: їжа, ліки, одяг, посуд, облаштування спальних місць. Задача координаторів проєкту була знаходити ресурси і перерозподіляти їх на приймаючі локації.

 

Коли стало зрозуміло, що війна закінчиться не скоро, настала стадія покращення інфраструктури. Люди розміщувалися в старих будинках, які потребували ремонту, заведення води, створення певного рівню комфорту. Координатори проєкту шукали ресурси, а спільноти допомагали з роботами - гарні результати були досягнуті завдяки солідарності, взаємопідтримці і об’єднанні зусиль декількох сторін.

Окрема увага була приділена підвищенню харчової безпеки. Ми розподілили 35 теплиць і певну кількість сільськогосподарського обладнання, щоб наші локації, які вміли вирощувати власну їжу, могли масштабувати свою діяльність і залучити нових людей до неї. Були проведені два Курси пермакультурного дизайну для поширення знань про стале сільське господарство.

Коли базові потреби були потроху закриті і люди облаштувалися, прийшла стадія інтеграції. Ми провели декілька Курсів побудови спільнот із домашніми семінарами (коли випускники курсів поширювали набуті знання в своїй спільноті), медіаційні тижні, співпрацювали з іншими організаціями, щоб надати психологічну підтримку людям. Мета цих заходів - допомогти спільнотам разом із новими людьми знаходити спільну мову, спільно приймати рішення, легко вирішувати конфлікти.

Дитячий напрямок. Завдяки підтримці фондів і благодійників ми надали ряду локацій дитячі і спортивні майданчики, іграшки і ігри, підтримку в проведенні дитячих таборів, новорічні подарунки. А влітку 2023 р. проєкт “Караван майстрів” відвідав 8 локацій і організував там дитячі свята з творчими майстеркласами і різними активностями.

Питання мобільності в екопоселеннях, які знаходяться в сільській місцевості, з поганими дорогами і великими відстанями між будинками сімей спільноти, ми вирішували завдяки передачі вживаних велосипедів з Європи, їхньому ремонту і переобладнанню в електровелосипеди.

Завдячуючи нашим данським партнерам 97 вживаних ноутбуків були передані для дорослих і дітей мережі. Це стало величезною допомогою для вирішення питань дистанційної роботи і навчання.

Взимку 2022-2023 багато зусиль було спрямовано на допомогу локаціям пережити період відключень електроенергії - ми передавали екопоселенням павербанки, зарядні станції, генератори, ліхтарики, газові плити і балони, пічки.

Поточна стадія проєкту “Зелена дорога екопоселень”:

 • підтримка вразливих верств населення продуктами харчування і одягом
 • розвиток спільних просторів в екопоселеннях, які дають можливість спільнотам збиратися для спілкування, розвитку власних організаційних структур, власних проєктів, дитячих заходів, та закривають побутові питання ряда сімей (пральні машини та душі)
 • розвиток бізнесів в екопоселеннях для створення робочих місць і cамозарадності: крафтові продовольчі бізнеси, веломайстерні тощо
 • забезпечення спільних просторів і окремих господарств сталими енергетичними рішеннями - сонячними панелями та системами збору дощової води
 • освітній напрямок - курси з навичок комунікації, пермакультури, бізнес-планування

 

Цей проєкт є прикладом того, як екологічні спільноти можуть бути стійкими в умовах кризи і допомагати іншим.

У наших локацій все ще багато потреб і ми будемо вдячні за вашу підтримку!

Ми віримо, що екологічні спільноти будуть рушіями сталих змін і прикладами нового громадянського суспільства в післявоєнній Україні.

Нас вже підтримали:

 • Європейська мережа екопоселень GEN Europe приймає українців в своїх поселеннях та збирає для нас пожертви.
 • Данська мережа екопоселень LOES допомогла нам отримати ряд грантів від фонду розвитку громадянського суспільства CISU. Також LOES зібрали і відправили нам декілька вантажівок із гуманітарною допомогою.
 • Фонд Fondation de France підтримав наш проєкт грантом, спрямованим на покращення умов проживання внутрішньо переміщених осіб, забезпечення альтернативними джерелами енергії та сільськогосподарським обладнанням для підвищення харчової безпеки.
 • Проект “Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства” підтримав нас збором пожертв та сонячними станціями для спільних просторів.
 • Visegrad and Beyond Permaculture Partership додали пермакультурні центри Вишеградського регіону до мапи, налагодили роботу національних координаторів по роботі з переміщеними особами.
 • Global Village Institute for Appropriate Technolog провадять фандрайзингову кампанію для потреб проекту.
 • Gas Up Ukraine Canada - проводили фандрайзингову кампанію для забезпечення екопоселень паливом.
 • Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання» підтримав розвиток агро напрямку в 5 локаціях.
 • Mission Bambini Foundation профінансували покупку 12 планшетів для шкільного онлайн навчання дітей на наших локаціях.
 • Agro-Perma_Lab  - провадять фандрайзингову компанію у Польщі.
 • Організація "Дунайська соя" підтримала наші локації органічними продуктами харчування від українських виробників.
 • Міжнародна органічна торгова організація Sunrise Foods підтримала наш проєкт корпоративною пожертвою.
 • Благодійний фонд британського косметичного бренду LUSH підтримав проєкт грантом для закупівлі бочок для збору дощової води.
 • Фонд Hilti Foundation надав підтримку для закупівлі павербанків, зарядних станцій і акумуляторних ліхтариків, щоб пережити складну зиму 2022/2023.

 • І ще багато наших друзів з усього світу, яким ми надзвичайно вдячні!

 

Подивитися фільм про "Зелену дорогу екопоселень":

трейлер / коротка версія 9 хв / повна версія 30 хв

 

 

ПІДТРИМАТИ ПРОЄКТ