Loading color scheme

Впровадження і перспективи ТГР у позашкільній освіті

У місті Києві, на дослідних ділянках Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді України були закладені різні види теплих грядок Розума (ТГР). Однією з переваг створення таких грядок є їх мінімальне обслуговування – це дозволяє забезпечити догляд за грядками під час літніх канікул. Після декількох років спостережень, досліджень і порівняння ТГР з іншими видами грядок, було не лише зроблено позитивний висновок про їх функціонування, але і рекомендовано закладання таких грядок на пришкільних ділянках України та впровадження вивчення учнями, як сільських, так і міських шкіл основ органічного землеробства і пермакультури на прикладі ТГР без застосування міндобрив і хімічних засобів боротьби із хворобами і шкідниками. 

ТГР можуть використовуватись не тільки для вирощування городніх культур, вони можуть бути не менш ефективними в саду, на виноградниках, розсадниках і в теплицях. Прикладом цього є застосування ТГР вегетаріях Іванова, у їх модернізованому сучасному набагато простішому і ефективнішому виконанні. За допомогою такого вегетарію, кожен городник може з легкістю перевести свою діючу теплицю і одержувати у ній у декілька разів більші врожаї ніж зазвичай. 

Можна не сумніватись, що незабаром технологія ТГР стрімко почне впроваджуватись у шкільних навчальних закладах України, адже її ефективність і широке застосування наглядно продемонстрував міжнародний конкурс "Шкільний сад" 2019 р.  Переможцями і призерами у цьому конкурсі ставали саме ті команди учнів, які використовували у своїй діяльності саме ТГР.

Додатковим підтвердженням цього є домовленість з Інститутом садівництва Національної академії аграрних наук України, що його науковці братимуть участь у дослідженнях ТГР на експериментальних ділянках Національного еколого-натуралістичного центру. Там будуть закладені ягідні та  фруктові ТГР з застосуванням бентоніту та мікоризи чорного труфеля.

Значні потенційні можливості, як з точки зору сфери застосування, так і розвитку самої технології ТГР мають великомасштабні ТГР (L; XL; XXL) грядки. Їх застосування і дослідження набувають особливого значення  в посушливих умовах і необхідності вирощувати продукти насичені вітамінами і збалансованими мікроелементами.