Loading color scheme

Полікультурне алейне землеробство

На пришкільній ділянці Плебанівської школи у 2010-2019 рр. проводять досліди з вирощування городніх і плодових культур на базі ТГР. У цих дослідах беруть участь школярі всіх класів. Вирощування городніх культур, фруктових дерев та ягідників на пришкільній ділянці закріплено за класами з першого року освіти. Кожного року учні ознайомлюються з технологією вирощування чергової  городньої культури на базі ТГР (полуниця, смородина, малина тощо). Фруктові дерева та інші культури вирощуються за способом алейного землеробства. Завдяки цьому, під час шкільного навчання, учні набувають практичних знань з основ органічного землеробства та пермакультури, а вчителі природничих наук  (біології, хімії, фізики, географії) додатково знайомлять учнів з процесами чи реакціями, які відбуваються у таких грядках, і які природні процеси забезпечують їх функціонування.

Учениця 7 класу Гичко Вероніка розробила пермакультурний дизайн частини пришкільної ділянки під назвою "Око всесвіту" для вирощування городніх, фруктових, ягідних культур, а також трав різноманітного призначення (лікарських, пряних, квітів) на основі  ТГР. Рослини поєднано у формі багатоярусного пермакультурного саду згідно принципів алейного землеробства з використанням мікоризою чорного трюфеля. Центральним елементом системи є дві паралельні городні ТГР, виконані у формі стрічкової змійки південногоспрямування. Така форма і взаємне розташування грядок створюють місця для концентрації вологи та поживних речовин. Це дає можливість висаджувати на одній грядці в системі сівозміни рослини, які потребують як вологих умов, так теплолюбних і посухостійких. Звивиста форма грядки, зокрема вигини в напрямку схилу, дозволяють ефективно утримувати у грядках вологу накопичуючи її ще з зими. Завдяки використанню в рівчаках органічних доріжок вологоутримуючої бентонітної суміші досягається додаткове утримання вологи, а заселення коріння мікоризою чорного трюфеля забезпечує ефективне поглинання вологи ґрунту рослинами.

У 2019 р. на таких грядках вирощувалися 11 городніх культур, засаджених ущільненим методом за І. Овсінським, що сприяє їх швидкому росту та не дає розростатися бур'яну. Особливістю такого способу посадки є зменшення потреби в мульчі, необхідною для мульчування родючих смуг. Органіка використовується переважно для заповнення рівчаків органічних доріжок, а на плодоносних смугах таких грядок здійснюється поверхневий обробіток ґрунту за Овсінським з уловлюванням дощових опадів і утриманням їх під прошарком розпушеної землі та в рівчаках органічних доріжок.

Прикладами посадок алелопатично сумісних культур на таких грядках є:

  • Сумісна посадка так званого борщового набору, коли з осені висаджується цибуля, рано навесні морква, а пізніше - червоний буряк і перець. 
  • Рослини борщового набору належать до різних родин: морква з родини окружкових, цибуля - з амарилісових, перець - з пасльонових, а червоний буряк - з амарантових. Поєднані таким чином рослини покращують ріст одна одної та сприятливо впливають на ґрунт. Це відбувається завдяки тому, що рослини різних родин мають різні потреби в поживних речовинах і не конкурують між собою через живлення. До того ж вони є сприйнятливими до різних видів шкідників і хвороб, що знижує ризик взаємного зараження. Крім того, рослини з різних родин виділяють у ґрунт різні речовини.
  • Іншим таким прикладом є сумісне вирощування на полуничній грядці цибулі, часнику і помідорів. Цибуля і часник висаджуються восени, а помідори розсадою в  травні - між кущами полуниці в ямки, сформовані загостреним держаком лопати. В цьому випадку цибуля з часником санують землю. Додатковою профілактикою від хвороб (фітофтороз, парша, фузаріоз і т.д.) є зараження їх грибком антагоністом - тріходермою (Trihoderma lignorum), а від шкідників - ентомопатогенним грибком метаризіумом (Metarhizium anizopliae) і боверію (Beauveria bassiana). Такий союз дозволить регулювати чисельність шкідників і збирати чудові врожаї.

На городній грядці чудово поєднуються цибуля, часник і високорослі помідори. Цибуля з часником висаджуються по краях плодоносної смуги, а помідори - посередині.

При закладанні саду на базі ТГР дотримувалися наступних умов:

  • саджали дерева в посадочні ями мінімального об’єму в бідну землю у певній послідовності.  Це мало змусити коріння дерев самостійно шукати вологу і поживні речовини. 
  • під час посадки заселяли корені саджанців мікоризними грибами.
  • найбільш визначальний крок у розвитку такого саду -  закладання поруч з деревами, кущами ТГР, в рівчаках органічних доріжок яких створені найбільш сприятливі умови для розвитку кореневої системи дерев та їхньої мікоризи. Надалі корені дерев і мікориза почнуть швидко розростатись у ТГР в єдину мікоризо-кореневу сітку саду, після чого починається інтенсивний ріст надземної частини. Дерева та кущі стають набагато здоровішими і спільно протистоять різноманітним негативним  кліматичним факторам, а також хворобам і шкідникам.

Пермакультура ТГР передбачає першочергове зосередження уваги на створенні максимально сприятливих умов для існування ґрунтових тварин і мікроорганізмів, активна життєдіяльність яких пришвидшує ріст рослин, оздоровлює та підвищує родючість ґрунту. Це досягається завдяки  концентрації вологи та поживних речовин в ТГР. Завдяки простоті використання та універсальності технологія ТГР рекомендується для освоєння земель в приватних та комерційних екологічних господарствах. Технологія може застосовуватися для вирощування екологічно чистих продуктів харчування як в сільській місцевості, так і у містах.