Слимаків проженуть їжаки і жаби

Найлегше позбутися шкідників за допомогою дрібних хижих тварин.
Засилля слимаків на городах змушує шукати вихід: хтось береться за отруту й позбувається пожирачів овочів швидко, хтось витрачається на біопрепарати, хтось випробовує настої трав чи попіл. Однак місце полеглих рудих загарбників швидко займають прибульці з сусідніх ділянок, і боротьба починається спочатку.
Більш дієвий спосіб позбутися слизьких шкідників пропонує Павло Арданов, заступник голови громадської спілки "Пермакультура в Україні".
- Від слимаків краще використовувати природні механізми, – пояснює фахівець. – Вони справді дієві: бачив це і на фермах у Великобританії, де через вологий клімат слимаків завжди було значно більше, ніж у нас. І у багатьох господарствах України їх уже успішно застосовують.
За словами Павла Арданова, суть методу проста: слимаки мають дуже багато природних ворогів – хижаків та паразитів. І цих хижаків можемо приваблювати на свої городи, таким чином забезпечуючи природний контроль кількості слимаків.
Як привабити корисних хижаків? Насправді про це вже подбала природа, нам слід лише залишити незаймані ділянки землі на своїх сільгоспугіддях. Там у купах хмизу, гнилих колодах, дуплах чи листі знайдуть собі домівку тварини, яким до смаку слимаки. Трухляве повалене дерево, додатково закидане хмизом і листям та наполовину закрите накриттям, яке захистить від дощу – ідеальна хатка для більшості істот. Так склалось у природі, тому не потрібно наводити досконалу чистоту на нашій ділянці.
Доведено: якщо від 7,5 до 10 відсотків вашої ділянки займають острівці дикої природи, то це подвоює різноманітність корисних тварин, комах та птахів. Саме вони без жодних зусиль з нашого боку зведуть кількість слизьких шкідників до мінімуму і відновлять біологічну рівновагу.
Єдині необхідні заходи – подбати про прихисток для їжаків, жаб та іншої корисної живності. Навіть якщо маєте живу огорожу та велику зону «дикої» природи – все одно варто додатково встановити хатки, годівниці й схованки для дрібних тварин і птахів.
- Чому не варто кропити слимаків, навіть біопрепаратами? Бо таким чином ви знищуєте харчову базу для тих тварин, які могли б харчуватися слимаками. І наступного разу, коли слимаки знову потраплять на вашу ділянку, проблема повториться і, можливо, ускладниться, – наголошує Павло Арданов. – Обробка біопрепаратами допустима лише коли система ще не прийшла в баланс, і є небезпека втратити весь врожай. Ефективним проти слимаків є біопрепарат з нематодами, котрі паразитують всередині слимака. Але це крайній захід.
Природні вороги слимаків
Жаби
Усі жаби є дуже корисними тваринами. Вони харчуються слимаками, колорадськими жуками, іншими шкідниками. Найцінніше для городника створіння – жаба земляна. Щовечора вона закопується у землю на глибину 20 см, і щоранку викопується. А коли загрожує мороз або посуха – до 2 м. Таким чином розпушує грунт, збагачує його виділеннями своєї шкіри, які спочатку бактерицидні, а через сім-вісім годин, навпаки, пришвидшують розвиток бактерій, які руйнують забруднення і органічні залишки. До того ж ця жаба має резервний запас води, що не дає пересихати її шкірі. Щоразу вона залишає цю воду, яка зберігається у спеціальному резервуарі під шкірою, в грунті, зволожуючи його.
Жабам потрібні схованки – будиночки, які можна придбати чи змайструвати. Це можуть бути нори під камінням, купи хмизу, прикопаний глиняний горщик. Хоча земляним жабам не потрібна вода, але зимують вони у водоймах з великою зимувальною ямою, не менше 2 метрів. Також ця водойма повинна мати мілководну зону, де б ховались від хижаків пуголовки. Водойми можуть бути зовсім маленькими, але головне, щоб вони були достатньо глибокими, щоб не промерзати до дна, мали водні рослини на поверхні й, звісно, не були забруднені отрутохімікатами.
Коли жабенята покидають водойму, їх не можна брати в руки – вони занадто тендітні, у них ніжна шкірка – вони можуть загинути через піт і бруд на шкірі.
Їжаки
Їжаки є дуже корисними тваринами: їдять слимаків, різну гусінь. Ми для них також можемо створити умови на ділянці, особливо їм потрібні схованки для виведення дитинчат. Для дорослих «хатинки» теж необхідні, щоб ховатися вдень. Важливо, щоб ці схованки були достатньо важкими, міцно закріпленими в грунті, бо основні вороги їжаків (собаки, лисиці) можуть перевернути легку конструкцію. Всередину такого будиночка кладуть сіно, листя, щоб привабити їжаків на ділянку. Також її варто обгородити, щоб їжаки не гинули на дорозі під колесами авто. Радять не приручати їх, не давати їм молока, взагалі не втручатися в їхнє життя.
Землерийки
Ці маленькі ссавці завжди шукають дрібних комах і їх личинок, слимаків, хрущів, мишей і взагалі їдять все, що рухається. За день землерийці доводиться з’їдати стільки, скільки вона сама важить (до 12 г). Притулок для них – суха колода на землі, засипана листям, в затишному місці.
Ящірки
Як і жаби, вони є хижаками, знищують слимаків. Їм для існування потрібна сонячна кам’яниста гірка із нішами під камінням і запасом піску для відкладання яєць.
Сонечка
Сонечка можуть харчуватися і дрібними слимаками, також у їх раціоні тля; павутинні кліщі; гусениці; яйця колорадських жуків; личинки комах та ін. Основна проблема, яку потрібно вирішити для залучення цих комах на ділянку, - місце для зимівлі. Потрібне сухе затишне дупло, щілина під корою, ящик із листям тощо. Найпростіше місце для корисних комах – ПЕТ-пляшка з відкритим горлечком, підвішена догори дном і заповнена соломою.
Веретільниця
Веретільниця ламка – безнога ящірка, дуже ефективна в контролі слимаків. Саме ними в першу чергу харчується. На відміну від змії, має нероздвоєний язик і рухливі повіки. Як будь-яка ящірка, відкидає хвіст, якщо її за нього впіймали. Живе в норах, потребує схованки та компостних куп для вигрівання на сонці.
Качки
Їх часто радять заводити для контролю за слимаками. Одна з найкращих порід для цього хакі кемпбел, вона менше пошкоджує рослини і активно поїдає слимаків. Город має бути по дорозі від будиночка для качок до водойми, щоб качки регулярно очищали город від шкідників. А щоб їм не хотілося пастися на грядках з овочами, качок варто заздалегідь підгодовувати зеленню.
Жужелиці
Їдять слимаків як дорослі особини, так і їхні личинки жужелиць. Для їх приваблення потрібно лишити острівці з осокою чи іншою густою травою поміж грядками. Солома чи сіно у перевернутому догори дном контейнері чи перерізаній пластиковій пляшці також підійде для їхнього існування. Селяться у припіднятих грядках з сухим грунтом, купах каміння. Потрібно врахувати, що їхніми основними ворогами є миші.
Багатоніжки
Губоногі багатоніжки живуть у листовій підстилці, гниючій деревині, під камінням. Багато їх видів отруйні, несмертельні для людини, зате смертельні для слимаків.
Птахи
Співочий дрізд та деякі інші птахи їдять слимаків.
ВАЖЛИВО
Плануючи очистити ділянку від нашестя слимаків, Павло Арданов радить врахувати таке.
- Зверніть увагу на різновид слимаків – не всі вони харчуються городиною. Скажімо, великих чорних слимаків позбуватися не варто, вони їдять перегнилу органіку, тому не шкодять грядкам.
- Слимаки активні вночі, і для життєдіяльності їм необхідна волога. Якщо ми не будемо поливати наш город на ніч, а поливатимемо зранку, то ми вже ускладнимо шкідникам життя.
- Щоб привчити диких тварин, котрі мешкають на вашій ділянці, їсти слимаків, можна покласти неглибоку миску з водою, в центрі якої на цеглину викладати слимаків. Слимаки не плавають, таким чином, коли дикі тварини приходитимуть на водопій, вони матимуть і їжу в центрі миски.
- Чим більше видів тварин, котрі є природними ворогами слимаків, ви. привабите на ділянку, тим краще.
- Спостерігайте, робіть висновки, адже те, що працює в інших господарів, може не спрацювати у ваших конкретних умовах. Крім того, слід бути готовими поділитися частиною врожаю з тими тваринами, які здійснюють біологічний контроль за слимаками.
Надія Макушинська
"Добрий порадник" №6 червень 2019