Loading color scheme

Проєкт "Сприяння розвитку солідарного фермерства в Україні"

 

Проєкт "Сприяння розвитку солідарного фермерства в Україні" розпочався з проведення конференції 27-28 лютого 2021 р. 

Конференція відбулася за підтримки Michael Succow Foundation, Німецько-української співпраці в галузі органічного сільського господарства та у співпраці з Пермакультурним партнерством Вишеградських країн та України.

Посилання на матеріали конференції:

Було сформовано регіональні ініціативи солідарного фермерства: 

 А також координаційну групу “Сприяння розвитку солідарного фермерства в Україні”

Створено міжнародні агроекологічні групи для спілкування фермерів:

Перекладено на українську мову: 

Європейський посібник із солідарного фермерства

 

2020 рік показав, як може змінитися світ, і всі звичні схеми взаємодії у ньому. Обмеження зборів, зустрічей, обмеження пересування та викликані ними складні ситуації вкотре нагадують, наскільки їжа життєво важлива для людського досвіду, адже вона має силу об’єднувати людей та культури та цілі держави. Крім того їжа, її вирощування можуть або сприяти здоров’ю людей та планети, або викликати хвороби та руйнувати природні екосистеми. Найближчим часом, через пандемію COVID-19, вчені прогнозують посилення тих викликів, які ми маємо зараз - низька якість продукції в супермаркетах через задовгі ланцюги постачання та намагання зберегти “зовнішній вигляд” товарів, зростаючі наслідки зміни клімату - втрати врожаю, посилення кількості обробок хімічними препаратами, складність визначити попит, утримати збут тощо. У таких умовах важко вірити у спільне здорове майбутнє як власникам особистих селянських господарств і малим фермерам, так і містянам, які турбуються про здоров’я своє і їх родин. 

Проте, чи можемо ми звинувачувати, що система харчування в Україні порушена чи зруйнована, адже вона працює саме таке, як це і було задумано: агрохолдинги - трейдери - оптові продавці - роздрібні продавці або супермаркети. Споживач не застрахований від раптового підняття цін, як то було з лимонами та імбирем навесні цього року, а фермеру часто не вистачає гарантованого ринку збуту для вирощеної продукції. Хоча, саме зараз, як ніколи раніше, нам потрібні системи харчування, доступні для всіх, і які зможуть, крім просто продуктів, надати споживачам впевненість у якості, у ціні, людське спілкування і залученість до процесу. 

У світовій спільноті досить ефективними є різні моделі CSA (community supported agriculture) або фермерства за підтримки громад. Розказати про ці моделі та залучити до них українських фермерів та містян - є метою зимових подій 2021 року.

10 переваг для фермерів та сільської громади

 1. Гарантований ринок збуту, мало чутливий до локдаунів та коливань цін. Невпинна позитивна динаміка росту солідарного фермерства у світі та Європі.
 2. Безвідсоткова інвестиція від споживачів на початку сезону, зниження залежності від банківських кредитів та корпоративного контролю загалом.
 3. Справедлива ціна за продукцію (зокрема завдяки виключенню посередників та витрат на сертифікацію продукції).
 4. Збільшення соціальної захищеності, здорове середовища на екологічній фермі для фермерів та їх родин, інформаційно насичене та цікаве життя у великій спільноті однодумців. Привабливе середовище для молоді та відродження сільської культури.
 5. Можливість приділяти більше часу вирощуванню продукції і менше - пошуку ринків збуту та фінансів.
 6. Заохочення до впровадження інновацій в екологічному сільському господарстві завдяки довірчим стосункам та підтримці клієнтів (в солідарному фермерстві всі сторони є рівноправними партнерами) та завдяки розподілу ризиків.
 7. Заохочення до виробництва розмаїтої продукції, що полегшує ведення сівозмін, сприяє створенню більшої кількості робочих місць, розбудові інфрастуктури переробки продукції та допомагає підтримувати родючість ґрунту (зокрема завдяки поєднанню рослинництва і тваринництва). 
 8. Середовище для диверсифікації бізнесу завдяки зеленому туризму та освітній діяльності.
 9. Виконання численних соціальних місій: розвиток місцевої громади, підтримка малозахищених груп, зменшення негативного екологічного впливу харчових систем.
 10. Допомога споживачів у виконанні сезонних робіт, зборі врожаю, плануванні логістики продажів, заборі та розвозці продукції.

10 переваг для споживачів та міської громади

 1. Отримання розмаїття сезонної екологічної продукції за преміальною ціною (ціна зменшується на суму витрат, що зазвичай закладаються на перевезення (завдяки місцевому виробництву), на прибуток трейдерів та магазинів (відсутність посередників), на сертифікацію (завдяки довірчим відносинам між сторонами), в певних моделях - заощадженню на оподаткуванні). Можливість зниження ціни для малозабезпечених споживачів.
 2. Завжди свіжа та максимально смачна і поживна продукція, що, завдяки місцевому виробництву, збирається стиглою (для тривалого зберігання та перевезення часто збирають нестиглі овочі та фрукти, обирають види та сорти з тривалим терміном зберігання, обробляють продукцію хімікатами для запобігання псуванню та штучного дозрівання).
 3. Перевага сезонній продукції знижує негативний екологічний вплив сільського господарства та підвищує загальне розмаїття їжі та якість харчування. Етичне тваринництво за спільною домовленістю.
 4. Підтримка екологічного та сімейного фермерства сприяє розвитку села та покращенню умов життя для фермерів.
 5. Поставки продукції мало залежать від локдаунів та інших соціальних та економічних катастроф.
 6. Заощадження часу на закупівлю їжі. В деяких моделях - можливість доставки додому у зручний час. Зменшення потреби перебувати у людних місцях для закупівлі провіанту.
 7. Різноманітні можливості навчання: від приготування різноманітних страв до ведення екологічного сільського господарства.
 8. Можливості для зеленого туризму, активного відпочинку, відновлення зв’язку із природою та з виробництвом їжі для дорослих та дітей
 9. Зменшення пакування їжі, її вуглецевого сліду, можливість переробки міських харчових відходів.
 10. Середовище однодумців для радісного, активного життя та впровадження спільних проєктів. Формування конструктивних взаємин із сусідами.