Попередні курси та відгуки учасників

Курс пермакультурного дизайну 2011

Курс пермакультурного дизайну 2012

Курс пермакультурного дизайну 2013

Курс підготовки викладачів пермакультури

Курс пермакультурного дизайну 2014 - 2015

Пермакультура як Власна Справа / Permaculture Design Livelihood Course 2016

Пермакультурна конференція та конвергенція / Permaculture Conference and Сonvergence 2016

Пермакультурна зустріч 2017 "Пермакультура для ферм" / Permaculture convergence 2017 "Permacultrue for Farms"

Пермакультурна зустріч 2018 "Розвиток мережі демонстраційно-освітніх центрів пермакультури" та конференція "Екологічно безпечне землеробство та пермакультура"

PopovaДва тижні в наметах, политі дощами, покусані комарами, ми жили як одна велика родина!

Два тижні всі наші пізнання про пермакультуру, екологічне землеробство, екобудівництво розкладали по поличках, доповнювали новим матеріалом та масою вражень. Особисто я, взагалі про багато елементарних речей почула вперше, а додому повернулася настільки натхненною, що хотіла звернути гори!))

Звичайно щось змінилося в моєму житті, - все!) Мені навіть здається, я вийшла з якогось глухого кута, взагалі переглянула своє ставлення до дуже багатьох речей, зрозуміла, чим хочу займатися.

Отримані знання, а вони - лише верхівка айсбергу, я встигла застосувати на своїй ділянці, та й моїх друзів дуже зацікавили мої розповіді. Не скажу, що все йшло так вже гладко, все нове дуже туго сприймається людьми, і це особливо сумно, якщо ці люди - твої рідні. Але! Повільно, але впевнено я йду своїм шляхом і не збираюся звертати. Крім того, я планую використовувати ці знання у своїй роботі.

Звичайно такі курси необхідні Україна (та й не тільки Україні, згадаємо, скільки іноземців приїхало на курс)). Все більше і більше людей хочуть змінити спосіб свого життя, всіляко прагнуть до гармонії з природою, до здоров'я, до незалежності від держави. А таких курсів дуже мало, - раз на рік, в одному місті - це дуже мало. Я рекомендуватиму цей курс кожному, всім своїм друзям.

Але головна фішка курсу це навіть не знання, це люди. Такі різні люди приїжджають з різних країн, збираються в одному місці, вчаться один у одного, діляться інформацією, книгами, дисками, спілкуються. Це спілкування, знайомства, що ви отримаєте - безцінні, цих людей ви не зустрінете більше ніде.

Мені сподобалось, як Джорж сказав групі в останній день занять: "Цей курс приводить вас в кімнату з безліччю дверей, і тепер ви самі вирішуєте, яку з них відкрити". Дійсно, відкривається безліч можливостей, безліч доріг!

Я дякую організаторам, вчителям, всім учасникам курсу і бажаю кожній людині знайти свій власний шлях!

                                                                                                                                Любов Попова, Харків

ArdanovaЗамітка про пермакультуру від Арданової Ольги (м.Київ).

У 2008 році я і моя сім'я спробували Сік Алое Вера компанії Forever Living Products, з тих пір ми здорові та веселі. А в 2011 році я познайомилась з етичними принципами пермакультури, які дивним чином збіглися з етичними принципами компанії Forever Living Products. Коротко можна перефразувати слова Рекса Мана (засновника і президента Forever Living Products):

«Сила Forever (і пермакультури) - це сила любові».

В минулому році на курсах пермакультури студенти мали можливість «доторкнутися» до продуктів FLP: МПД - мили посуд і прали, рідким милом Алое і твердим милом Авокадо, мили обличчя і руки, чистили зуби зубною пастою Forever bright. Всі ці засоби потрапили в грунт на ділянці Оксани Інте і не тільки не заподіяли шкоди, а і принесли користь, удобривши землю.

Минулорічне навчання було для мене цікавим і пізнавальним. Люди, які зібралися на першому курсі пермакультури в Україну, виявились моїми однодумцями.

Що ж мені дали курси:

1. Я вирішила компостувати харчові відходи, щоб додатково охороняти навколишнє середовище.

2. На своїй дачній ділянці я перейшла від етапу спостережень навколишньої природи до етапу створення живоплоту навколо ділянки.

3. На підвіконні я почала вирощувати гіркий перець, цибулю, часник, петрушку, селеру і салат. Зараз збираюся вирощувати огірки.

4. Збираю насіння «своїх» рослин, які ростуть на балконі і на дачі, а також польових і лісових рослин.

5. З різних регіонів України та з-за кордону привожу рослини, які мені подобаються. Вирощую в квартирі, потім пересаджую в грунт на дачі.

6. Мульчую грунт на своїй дачній ділянці.

Бажаю всім новим студентам, і тим які збираються стати студентами, приїжджати і вчитися. На курсах ви отримаєте знання і навички, які завжди знадобляться. Крім цього, ви зустрінетеся з цікавими людьми, проживете чарівне життя в позитивному середовищі, отримаєте енергію для подальших звершень!

MashtalirПермакультура вчить розуміти мову природи!!!

З дитинства я допомагав батькам на господарстві. І чесно кажучи для мене це було каторгою, бо оранка, підгортання, прополювання мені здавалися нудними та безглуздими.

-В природі ніхто не оре і не прополює , а рослини ростуть ,то чому ми повинні робити це?- питав я в батьків.

-Бо це потрібно для кращого урожаю.

Але чомусь урожаї з кожним роком зменшувались, а земля робилась все твердішою і заповненою бур’янами.

Я шукав альтернативи. І натрапив на курс пермакультури. Там я побачив і навчився як вести господарство в гармонії з природою і використовувати її поміч. Люди звикли працювати на землі в поті лиця виконуючи виснажливу роботу, яку нав’язала нам система всупереч природі. Для чого боротися з тим, що тобі допомагає? В природі немає нічого непотрібного,просто ми ще не знаємо, як це використати в корисних цілях. І саме цього можна навчитись на курсах пермакультури, яка вчить самодостатнього, природного життя і використання природніх багатств найкращим чином!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Юрій Машталір, Львів

KlunnikМрії збуваються! Давно займаюся органічним землеробством і цікавився пермакультурою. Можливостей поїхати на навчання за межі України не було (ціни дуже кусалися). З жалем думав, як було б гарно пройти навчання в Україні. Набрав в пошуковику "пермакультура в Україні" і раптом бачу є сайт ГС "Пермакультура в Україні". Записався на участь у вебінарах і отримав масу цікавої і корисної інформації а потім вирішив, що без практичного курсу мені не обійтися. Порівняно з російськими курсами ціни абсолютно прийнятні і зручна система оплати. Приємні враження від вебінарів потроїлися під час участі в практичних заняттях. Дуже приємно було спілкуватися з однодумцями. Викладачі в безпосередньому спілкуванні додали практичних знань і вразили тим, що і викладали і вчилися разом з нами. Для мене було приємним те, що пермакультура всебічно використовує напрацювання органічного землеробства, біодинаміки, екологічного будівництва, енергозбереження, соціального і духовного розвитку. Чудова організація навчального процесу і побуту, гостинність господарів, атмосфера приязності як організаторів так і слухачів залишили незабутні враження. Дуже вдячний УСІМ без виключення хто приймав участь у цьому дійстві. Гордий тим, що прийняв участь в у оформленні сенсорного саду біля Бродівського районного центру соціальної реабілітації дітей інвалідів.

Буть Добру! Сергій Клунник Полтава.

LisnaЯ агроном за освітою, але те, як ми проводимо господарювання на нашій землі, мене не влаштовувало. Мало того, що їжа, що  вирощується, забруднена пестицидами, так ще й знижується родючість ґрунту, з’являються нові стійкі хвороби та шкідники, природа знищується. Людина брала у природи нічого не віддаючи. Всі роки після закінчення інституту розуміла, що має бути вихід, але чомусь його не знаходила. Та ось почула термін «пермакультура» і зацікавилася. Основою пермакультури є створення стійких біосистем, в яких існують в гармонії рослини і тварини в природному стані. Зацікавившись вирішила навчатися, пройшла курс «Пермакультурний дизайн» в  Громадській Спілці «Пермакультура в Україні». 36 годин теоретичного матеріалу було викладено у форматі вебінару, у зручний час. Якщо не було змоги прослухати – висилався запис, все записувала, зберігала, зараз є змога повторно переглянути. Об’єм інформації дуже великий, розглянутий детально, багато додаткового матеріалу, досвід як українців,так і людей з інших країн.

Після теоретичної частини була не менш цікава практична частина, де в мальовничому селі Берлин Бродівського району я познайомилася з великою кількістю цікавих людей, як викладачів, так і учасників курсу. В процесі навчання ми  створювали пермакультурні проекти та плани з врахуванням природних факторів, працювали з картами, закладали грядки, доглядали за садком, навчалися роботі в команді. За час роботи було створено сенсорний сад для дітей з обмеженими можливостями.

Це був чудовий досвід навчання та спілкування. Бажаю всім долучитися до цього проекту, до вивчення  та розповсюдження інформації про пермакультуру. Ви не пожалкуєте знайомству з цими чудовими людьми!!

Людмила Лісна, Полтава
Привіт, мене просили написати відгуки,щодо курсу, так от стосовно теоретичної частини лише одне зауваження: антураж, що тебе оточує, коли ведеш вебінар, особливо,якщо це власна квартира, вхідні дзвінки, скайпи, сторонні речі, що не стосуються теми.

Стосовно практики: Спершу було важко сприйняти ,що це має так швидко скінчитися і треба жити кожним  днем (особливо доречним при адаптаціїї став пермакультурщик Лев Толстой, за що велика подяка Максу Моторному).

Купа досвіду ,приємних емоцій ,задоволення від праці на грядках і пісочницях(звісно,я ж не копала ями і не пиляла шину від ЗіЛА :)) , насолода від Вашої, викладачі, праці ,від почуття гумору і безперестанного стану очікування свята,від кухні і господарів. О! Всього не прелічити! Вражена досвідом Лесі та Івана (господарів), їх родинними відносинами і її роботою з дітьми(дякую їй за натхнення й наснагу), досвідом людей з курсу, з якими з першого дня знайомства можна було спілкуватись однією мовою, як зі старими інститутськими друзями.

Рівень викладання і донесення інформації,а також те ,що кожен з викладачів має свій власний досвід і почерк не давав занудитись.Хоч для Іллі це і був пілотний проект він був більш, ніж вдалим і дуже інформативним.

Дякую, Павле,за твою мрію, ідеї і роботу. Дякую Віті,Тані і Федору за енергію та викладку.  Дякую людям з якими мала честь познайомитись і працювати. Дякую за мотивацію і натхнення,я б хотіла щоб мої діти теж навчалися в подібних школах.

Результат: мій чоловік,що був категорично проти моєї поїздки і жодного разу в житті не порпався у землі, хоче жити в Україні, мати ферму і вчить мою мову; мої друзі в Тель-Авіві почали садити овочі на балконах; мої батьки,що поколіннями травили городи і себе, врешті відмовились після курсу від хімікатів, опанували мульчування, збудували нормальну компостну купу і кроплять жуків трав'яними настоями, cарафанне радіо поширило їх позитивний вже цьогорічний досвід між родичами і в світі стало світліше.

Цікаво було б спостерігати за розвитком осередку пермакультури в Берлині, спорудженням енерго- та водозберігаючих бюджетних технологій, ефективною роботою толок.

Однозначно, можна подивитись сотні відеороликів, вебінарів, прочитати гору літератури, перелопатити купу форумів, але якщо серйозно,сукупність різнонаправлених знань і практик, представлених там, була не просто цікавою розвагою - це був добротно обдуманий і організований захід. Якщо хтось вагатиметься їхати чи ні з малими дітьми - їхати,вагітним - їхати (маю надію, моє маля пропиталося тією атмосферою). Якщо хтось боїться їхати на Західну Україну, то серед нас було двоє учасників зі сходу, яких не лише не з’їли, а й повернули до сімей радісними і цілими. Пермакультура – відносно молода наука,в ній немає течій ,розбіжностей, різних тлумачень і версій, тому вона є найсприятливішим ґрунтом для знаходження спільної мови. Якщо вас бентежать езотеричні практики (йога,медитація ,астрологія) - ніхто не примушуватиме вас це практикувати. Якщо обмаль грошей - варто лише ознайомитися з цінами курсу провідних закордонних пермаферм.

Ще раз дуже всім дякую!

Людмила,30р.вагітна мама  3-х дітей,за освітою архітектор.

TristanДобрый день!

Последний год открыл для меня новый смысл жизни, новую науку, новый опыт. Виной всему ПЕРМАКУЛЬТУРА!

Черпая информацию из сети я убеждался, что нужно этому всему учиться! И когда я нашел курс пермакультуры в Украине, я был одинаково удивлен и обрадован. Далее в процессе обучения моя радость увеличивалась, так как учеба давала мне ответы на вопросы, и она мне мешала работать на основной работе.

Итог, семинар в Берлине! Во первых хочу сказать спасибо ВСЕМ! Может быть впервые в жизни я одновременно познакомился с большим количеством людей и ни кто не дал мне негатива, вообще! Я думаю это вообще редкое явление. Количество информации полученной на семинаре в полной мере я еще не осознал и не обработал. Но это прекрасно, это дает импульсы к работе. Лично для меня было важно общение с аудиторией и перед аудиторией, очень полезный опыт, который немного подзабыл. Замечания? Ну там были крайне мелкие детали, но обращать на них внимание не вижу смысла. Может построение семинара должно было быть на 10 дней: 4 дня теории, 1 день отдых, 5 дней практики, можно совмещать пол-дня теория, пол-дня практика, это по усмотрению организаторов. Но 1 день отдыха было бы классно. А то мы толком в лес не сходили, и окрестностей практически не видели. Но это в принципе не главное. Главное - это знания и коммуникация. А этого было в избытке!

В заключении хочу сказать, что готов предоставить ГО "Пермакультура в Украине" 2 базы для проведения семинаров в городе и в сельской местности. Я думаю, что это лучшая реклама для вас.

С уважением,

Михаил Тристан, Хмельницкий.
DSC00120 DSC00174  IMG 0020 1
IMG 3318  IMG 3358  IMG 3540
 P1030354  P1030384 IMG 3323
 DSC00086  P1030457  IMG 0455

 

 


Заходи наших партнерів
Всі дотичні до пермакультури події